Jiřina Harisčáková
+420 776 025 258
sekretariat@kangsim.cz
Nejdříve si položme otázku: Čím je filozofie taekwondo tak zvláštní? Jestliže se učíme filozofii z knih, máme sklon takto získané poznatky velice rychle zapomenout, protože tyto informace nemají často přímý vztah k našemu aktuálnímu životu. Ale jakmile je taekwondo spojeno s naším životem, nemůžeme jen tak jeho filozofii zapomenout, tak jako každý jeho pohyb.
Taekwondo je komplexní sebeobraný systém a navíc také činnost, s jejíž pomocí lze dosáhnout duchovních čílů cvičence. Všechny pohyby taekwondo v zásadě pramení z lidského pudu sebezáchovy a potřeby sebeobrany. S rostoucímy potřebami byly do taekwondo zakomponovány další pozitivní prvky. Ty vedou nakonec v posledním stadiu k dokonalosti k překonání vlastního omezeného ega, čímž taekwondo dostává filozofický rozměr.
Název taekwondo se skládá ze tří slov:
Tae – systém technik nohou
Kwon – systém technik rukou
Do – cesta, způsob života
Taekwon znamená fyzickou formu umění, do pak vnitřní - duchovní formu umění. Je to cesta sebezdokonalování se prostřednictvím vnitřní práce – zápasu mezi temnými a světlými stránkami našeho bytí.
Pro dosažení nejvyššího stavu mysli je potřebné, aby se cvičenec neustále snažil bojovat a volit mezi skutečností a iluzemi, správnou a nesprávnou cestou. Jako podpůrný prvek tohoto procesu je často používaná meditace, která je základním elementem pro dosažení nejvyššího stavu mysli. Hlavním cílem mysli je dosáhnout osvícení. Výsledkem této kombinace fyzického a mentálního tréninku je kultivace charakteru a objevení ideální střední cesty v životě. Taekwondo můžeme tedy definovat jako filozoficko-fyzicko-duševní aktivitu, prostřednictvím které může cvičenec dosáhnout nejvyšší úrovně sjednocení těla, mysli a ducha.
Nejcennější přínos taekwondo ztělesňuje etiketa, pravidla, která usměrňují cvičencovo chování a přístup až do hloubky srdce. Taekwondo rozvíjí skromnost v chování, zdravé sebevědomí, pocit sounáležitosti a organizovanost. Formality uvnitř systému taekwondo plodí obětavost, laskavost a ohleduplnost.
Cvičenec taekwondo by měl žít v souladu s vysokými etickými nároky, je třeba však nezbytné etiketu nechápat jako bezmyšlenkovité vykonávání předepsaných formalit, ale každou poklonu či rituál vykonat opravdově, celým srdcem, pouze pak může mít etiketa význam a pozitivní dopad na cvičence. Při pozdravu kyongne je třeba, vždy v sobě projevit úctu a zdvořilost k partnerovi, či učiteli, nebo k dojang (místo k tréninku). Je bezúčelné vykonávat úklony a při tom v sobě nepocítit pokoru a upřímnou zdvořilost. Pozdrav kyongne se skládá ze dvou slov: kyong: úcta, ne: zdvořilost, etika.
Pozdrav kyonge se vykonává při vstupu i odchodu z tělocvičny – dodžang; při příchodu k trenérovi, jakož i při odchodu od něj; při započetí a ukončení cvičení se spolucvičencem, při započetí a ukončení souborného cvičení.
Každý cvičenec taekwondo by měl být: disciplinovaný, skromný, trpělivý, poctivý, spravedlivý, ohleduplný, zdvořilý, usilovný,.
Taekwondista nesmí taekwondo zneužívat (použití jen v případě sebeobrany).
Taekwondista musí mít respekt před nositelem vyššího technického stupně.
(Pro podrobný výčet viz Etika cvičence)
Když cvičenec začíná cvičit Taekwondo, poprvé si oblékne Dobok. Dobok je oblek, který procházel Koreou celá staletí, je symbolem ducha Koreje. Dobok je bílý a vždy čistý. Čistota symbolizuje čistotu člověka, jeho čistou mysl a zároveň úctu k tradicím a Koreji. Bílá barva je symbolem vše obklopujícího vesmíru. Dobok se skládá z kalhot, vrchního dílu a pásku. Cvičenec, který si obléká Dobok, by si měl uvědomit, že si neobléká obyčejný sportovní oblek, ale oblek, kterým k němu promlouvá Korea, historie a duch Taekwondo. To je zavazující okamžik. Člověk, jenž si oblékne Dobok se zavazuje hledat cestu k sobě samému, k druhým a především k míru.
Středem lidského těla je pas. V pase je soustředěno centrum energie. Pásek má toto centrum zdůraznit. Horní část obleku Taekwondo (Dobok) představuje Nebe, spodní část představuje Zemi. Na cestě mezi Nebem a Zemí je člověk. Člověk je páskem, stejně jako pásek je člověkem (zjednodušeně, jakou barvu pásku nosím, takový jsem člověk). Z praktického hlediska se pásek využívá k upevnění horní části obleku Taekwondo. Pásek má šest barev: bílou, žlutou, zelenou, modrou, červenou a černou. Bílá a černá barva představuje Jin a Jang, slunce a měsíc, den a noc, začátek a konec. Uzel na pásku je umístěn na energetickém bodě celého těla. Tento uzel symbolizuje víru v lidské schopnosti a dovednosti, a lidskou energii. Každý cvičenec by měl mít takové schopnosti a dovednosti (i morální), jakou má barvu pásku. Taekwondo není jen sportem, ale i cestou životem (Do). A na to je třeba myslet vždy, když si pásek přivazuji k svému tělu, neboť v tu dobu mým tělem proudí energie života. Stejně jako ve svém životě svým chováním ovlivňuji energii vesmíru.