Složky taekwondo

POOMSE

Poomsae je korejský název pro technické sestavy, které jsou složeny z jednotlivých postojů a technik. Při jejich cvičení se dbá na preciznost, správné provedení, smysl pro detail a hlavně koncentraci. Jsou sestavené mistry taekwondo tak, aby rozvíjely ducha, fyzickou kondici a zároveň člověka připravili na použití technik v sebeobraně. Jejich filozofie se odvíjí od filozofie taekwondo a souvisí s "Velkým absolutnem" (TAEGUK) a 8 základními fenomény (PALGWE).

Sestavy dělíme na základní - těch je 8 (Taeguk Il Jang - Taeguk Pal Jang) a na mistrovské, kterých je 9 (Koryo - Ilyo). Každá sestava odpovídá jednomu technickému stupni. Jeho držitel musí kromě té konkrétní sestavy ovládat i všechny předcházející. U zkoušek je znalost poomsae stejně důležitá jako znalost jednotlivých technik. Na poomsae narazíte také na závodech, kde jejich provedení hodnotí určená porota. Právě poomsae je jednou ze dvou specializací našeho klubu.

Jednotlivé sestavy i s podrobným vysvětlením najdete na našem YouTube kanálu:

tkd_poomse.jpg

KYORUGI

Cílem kyorugi je ukázat použití taekwonda v reálném zápasu, který je však limitován určitými pravidly (např. zákaz udeřit soupeře pěstí do obličeje, kopnout ho do slabin a další). Zápasníci jsou vybaveni celou řadou chráničů pro jejich bezpečí. Za přesný a silný zásah soupeře získává zápasník body. O jejich přidělení rozhodují čtyři rozhodčí. Bojovník, který vyhrál alespoň dvě kola vyhrává. Délka jednoho kola i počet kol závisí na pořadateli turnaje a věkové kategorii, většinou se jedná o tři kola po dvou minutách, mezi každým kolem je pak půlminutová pauza. Kyorugi je druhou specializací našeho klubu a výsledky svědčí o tom, že naši závodníci patří mezi špičku v českém taekwondu.

tkd_kyorugi.jpg

KYOKPA

V této disciplíně člověk musí projevit svoji technickou zdatnost a leckdy značnou fyzickou i psychickou sílu. Úkolem je totiž přerážení desek, střešních tašek, cihel, případně jiných objektů. S přerážením se kromě zkoušek často setkáme na exhibicích, v některých zemích je dokonce předmětem soutěže, v České republice však přerážení bývá většinou jen jako doplňková aktivita.

tkd_kyokpa.jpg

HOSHINSUL

Jde o sebeobranu v pravém slova smyslu. Cvičí se (a je zkoušena) zejména proti úchopu, noži a tyči. Využívá se momentu překvapení a nasazení páky, případně jiného vhodného mechanismu. Cílem je zneškodnění protivníka. U každého způsobu napadení k tomu vede hned několik cest, z nichž je každá různě náročná a také různě bolestivá.

tkd_hoshinsul.jpg