Složky taekwondo

Juchum sogi momtong jirugi v provedení skupiny A

Kibon dogjak

Definuje bojové umění skrz jeho postoje (sogi) a techniky. Ty se provádí nohou (chagi) a rukou: kryty (makki), údery (jirugi), bodnutí (chirugi) a seky (chigi). Provedení technik se různí podle určené úderové plochy.

Cvičenci se učí postoje a techniky postupně od nejlehčích po složitější. Právě jejich znalost je jedním z rozhodujících faktorů pro získání vyššího technického stupně. Důležitá je také schopnost kombinace - například provádění několika úderů a kopů v jednom sledu atd.

Zde naleznete přehled základních pojmů v korejštině, které jsou denním chlebem cvičenců.

Poomse

Jedná se o sestavy jednotlivých postojů a technik, které se musí cvičit s maximální precizností, smyslem pro rytmus, dýcháním a především koncentrací. Jsou sestavené mistry taekwondo tak, aby rozvíjely ducha, fyzickou kondici a zároveň člověka připravili na použití technik v sebeobraně. Jejich filozofie se odvíjí od filozofie taekwondo a souvisí s "Velkým absolutnem" (TAEGUK) a 8 základními fenomény (PALGWE).

Dělí se na 8 základních (Taeguk Il Jang - Taeguk Pal Jang) a 9 mistrovských (Koryo - Ilyo) poomse. Každá sestava odpovídá jednomu technickému stupni. Jeho držitel musí kromě té konkrétní sestavy ovládat i všechny předcházející. U zkoušek je znalost poomse stejně důležitá jako znalost jednotlivých technik. Na poomse narazíte také na závodech, kde jejich provedení hodnotí určená porota.

Pro stažení návodů na provedení základních poomse klepněte sem. Můžete se také podívat na jednotlivá videa sestav, nebo si je všechny stáhnout do počítače (viz sekce Ke stažení, kde naleznete i další užitečné soubory).

zápas na Czech Open 2007

Kyorugi

Cílem kyorugi je ukázat použití taekwondo v reálném zápasu, který je však limitován určitými pravidly. Například je zakázáno udeřit soupeře pěstí do obličeje, kopnout ho do slabin a podobně. Zápasníci jsou vybaveni chrániči holení a předloktí, suspenzorem, helmou a vestou své barvy (červené nebo modré). Za přesný a silný zásah soupeře získává zápasník body. O jejich přidělení rozhodují čtyři bodovací rozhodčí. Bojovník, který má po posledním kole větší počet bodů, vyhrává. Délka jednoho kola i počet kol závisí na pořadateli turnaje, většinou se jedná o třech kolech po dvou minutách s půlminutovou pauzou.

SK Kangsim Dojang se na zápas specializuje a můžeme hrdě říct, že naše úspěchy jsou nemalé. Nezanedbáváme však ani ostatní složky taekwondo, výkony našich svěřenců na zkouškách o tom svědčí.

Kyokpa

Zuzka přeráží desku na zkouškách na 1. DAN

V této disciplíně člověk musí projevit svoji technickou zdatnost a leckdy značnou fyzickou i psychickou sílu. Úkolem je totiž přerážení desek, střešních tašek, cihel, případně jiných objektů. S přerážením se kromě zkoušek často setkáme na exhibicích, v některých zemích je dokonce předmětem soutěže.

Hoshinsul

Jde o sebeobranu v pravém slova smyslu. Cvičí se (a je zkoušena) zejména proti úchopu, noži a tyči. Využívá se momentu překvapení a nasazení páky, případně jiného vhodného mechanismu. Cílem je zneškodnění protivníka. U každého způsobu napadení k tomu vede hned několik cest, z nichž je každá různě náročná a také různě bolestivá.